web analytics

«

»

Złudzenie Wolnej Woli

sam harris 2

wprawdzie brakuje mi jednego palca, ale za to mam mac’a….

Dziś będzie nieco poważniej niż zazwyczaj. W końcu nasz szpital (choć wielu z pewnością temu zaprzeczy) to nie tylko i wyłącznie oddział psychiatryczny. Chciałem podzielić się dziś z Wami niezwykle ciekawym materiałem wideo z prelekcji Sama Harrisa, amerykańskiego pisarza, publicysty i założyciela organizacji „The Reason Project”, który to stara się przedstawić swój punkt widzenia na temat tak zwanej „wolnej woli” a właściwie jej braku.

Jednak „Nie lękajcie się” :) Z całą pewnością nie jest to nudny, filozoficzny odczyt nafaszerowany terminami, które znaleźć możemy jedynie w słownikach wyrazów obcych, czy tłumaczeniach traktatów Platona. Harris przedstawia swój punkt widzenia w sposób niezwykle prosty i klarowny, argumentując wypowiadane tezy z bolesną wręcz precyzją i logiką. Jeżeli więc którykolwiek z Was uważa, że posiada wcześniej wspomnianą „wolną wolę”, że kreuje swoje życie i zachowania, że podejmuje obiektywne decyzje będące wyrazem jego samego…cóż, pozostaje jedynie zapoznać się z punktem widzenia Sama Harrisa.

Osobiście gwarantuję Wam, że warto poświęcić te pół godziny cennego czasu. Jeszcze jedno – pod żadnym pozorem nie oglądajcie tego na raty, czy też w przysłowiowej przerwie śniadaniowej.

Pozdrawiam i zapraszam do oglądania. Sam Harris – „Złudzenie wolnej woli”.