web analytics

«

»

Wykopywanie trupów czyli powrót Texa Murphy’ego

Tex i jego nieodłączny prochowiec...

I stało się. Od kilku tygodni obserwujemy nieprzerwany festiwal kickstarterowych projektów. Najpierw Tim Shafer zgarnął grubo ponad 3 mln martwych prezydentów (MP). Potem w jego ślady poszedł Brian Fargo. Na jego liczniku w momencie kiedy piszę te słowa widnieje okrągła sumka 1.4 mln MP co oznacza, że projekt wskrzeszenia Wasteland ma szanse powodzenia. Nie dziwi zatem, że po spektakularnym sukcesie wymienionej dwójki skokiem na kasę zainteresowali się inni producenci. Tym razem czas na Chrisa Jonesa twórcę serii o podrzędnym detektywie w obowiązkowym prochowcu. Tex Murphy , bo o nim tu mowa był bohaterem gier w latach 90-tych. Under a Killing Moon to tytuł, który wciąż wspominam z uśmiechem na twarzy. Trójwymiarowe środowisko gry zrobiło na mnie olbrzymie wrażenie, a serii zagwarantowało spory sukces. Teraz za sprawą kickstartera i Chrisa Jonesa Tex znów ma wrócić na nasze komputery. Czy się uda? Zobaczymy.

Kibicując kickstarterowym projektom należy zadać sobie jednak pytanie czy wskrzeszanie marek sprzed lat ma sens? Trudno oczekiwać, że seria przygód Texa Murphy’ego mówi cokolwiek dzisiejszym kilkunastoletnim graczom. Siła marketingowa takiego przedsięwzięcia jest zatem wątpliwa gdyż jedynym targetem (och jak ja lubię to słowo) jest grupa podstarzałych, oldschoolowych, sentymentalnych ramoli (vide ordynatorzy Grastroskopii). Z drugiej strony ci ramole na fali sentymentalnych odruchów ofiarowali Shaferowi i Fargo już prawie 5 mln MP. To całkiem sporo jak na wykopywanie trupów z przeszłości!

Przyznam, że sam mam swego rodzaju dylemat – z jednej strony chętnie znów wcieliłbym się w rolę marnego prywatnego detektywa z problemami, z drugiej – tego typu pomysły zawsze budzą obawę, że legenda po prostu  zostanie rozmieniona na drobne.

Czy kickstarterowe szaleństwo będzie trwało dalej? Co następne – Elite, Wing Commander, X-Wing, Dune, Pac Man, Another World, Dungeon Keeper, Spy vs Spy, a może Planescape Torment? Jakie tytuły wg was powinno się wskrzesić? I czy w ogóle podejmować tego typu działania? Podzielcie się z nami swoją opinią!