web analytics

«

»

Czas małej apokalipsy

Nuda... prądu brak...

Nuda… prądu brak…

To nie będzie wpis o nadchodzącym Xbox One, choć tytuł może to sugerować. Mała apokalipsa nachodzi mnie w najmniej oczekiwanym momencie. Czym jest? I dlaczego sprawia, że zamieniam się w tępo patrzącego w przestrzeń zombiaka? To prąd elektryczny. Naprawdę.

Inspiracją dla tego krótkiego felietonu są ostatnie perypetie naszego kolegi, czyli doktora Jolo. Bidula ostatnio miał problemy z energią elektryczną, a raczej jej brakiem. Muszę przyznać, że i mnie sporadycznie spotykają podobne problemy. Ba! Kto z nas – mieszkających w pięknym kraju nad Wisłą – może powiedzieć, że nie boryka się z zanikami prądu. W moim przypadku „korki wysiadają” od czasu do czasu zimą kiedy mróz ścina świat za oknem oraz… latem, czyli podczas paskudnych upałów. Co wtedy? Smuta i poruta! O co chodzi

Ilekroć w moim gniazdku przestaje płynąć prąd staję się zombie. Może nie szarzeje mi skóra i nie czuję potrzeby wyżerania ludzkich mózgów, ale snuję się powoli po domu i tępym wzrokiem patrzę się w przestrzeń. Nie wiem co ze sobą zrobić. Telewizja nie działa, komputer jest martwy, dostępu do zasobów Internetu brak. W nic nie mogę zagrać. Drażni mnie nawet niemożność włączenia radia (którego poza samochodem nie słucham). Pal licho lodówkę i zamrażarkę przed którą siedzi biedna psinka i martwi się o swoje zamrożone piersi kurczaka. Najgorsza jest ta obezwładniająca alienacja, separacja od świata zewnętrznego. To dla mnie prawdziwy horror i apokalipsa.

Ostatkiem sił na baterii działa jeszcze Laptop, ale coś te kafle Windowsa 8 są jakieś takie martwe… no tak brak netu, czyli okienko „Finanse” nie pokazuje mi, czy na giełdzie w Szanghaju mamy hossę, czy może coś za przeproszeniem pierd**nęło. Nie, żeby mnie to interesowało, ale brak informacji mnie dobija! Niemożność odpalenia jakiejś gry na konsoli, albo poczciwym pececie też jest nie do zniesienia. Nawet perspektywa nocy spędzonej przy świecach nie przeraża mnie tak jak brak mediów elektronicznych. Kiedy brakuje mi do nich dostępu czuję psychiczny dyskomfort. To chyba znak czasów i w ogóle mojego pokolenia. Pokolenia, które już nie potrafi żyć bez „zgiełku” wokół siebie.

Podobną sytuację zauważyłem w pracy. Kiedy brakuje przysłowiowej fazy. Wszystkie biurka nagle ożywają dźwiękiem odsuwanych foteli. Ludzie do niedawna zapatrzeni w monitory, komunikujący się przez Facebooka, Skype’a, czy Gadu-Gadu (niepotrzebne, skreślić) nagle pijanym wzrokiem rozglądają się wokół i widzą podobne sobie zombiaki, czujące konfuzję z powodu nagłego odcięcia od świata. Pierwszy kwadrans to śmichy-chichy i rozmowy na głupawe tematy, ale po tym krótkim okresie odprężenia nagle nadchodzi nerwowe oczekiwanie. GDZIE JEST PRĄD.

W sumie to ciekawe – potrafię obyć się bez włączonego telewizora, czy dostępu do globalnej sieci, ale tylko w sytuacji, kiedy wiem, że obydwa błogosławieństwa nowoczesności są dostępne na każde moje skinienie. Jeśli nie daj Boże zdarzy się jakaś awaria czuję, jak już wcześniej wspomniałem, wewnętrzny niepokój.

Czy to początek jakiejś choroby? A może raczej jestem typowym produktem nowoczesnego świata. Jakby nie było to następnym razem kiedy zabraknie prądu to z pewnością bardzo się zdenerwuję.

 • wujo444

  Kindle, iPod, i jedziemy. Tak można spokojnie dwa dni ciurkiem, baterii starczy. A jak się znudzi, to w kimę.
  Już chyba bym się bardziej wkurzył na brak neta – no bo do czego mam wtedy używać kompa :F trzeba by odgrzebać coś z kupki wstydu, bo steamowa byłaby niedostępna…

 • Eduard

  Hmm jak się tak zastanowię dłużej to rzeczywiście mam podobnie tj. jak np. wysiada mi internecik to się czuję nieswojo i zaczynam się denerwować z lekka. Rzeczywiście chyba bez pewnych udogodnień jeśli nawet tylko na moment je tracimy żyć się już nie da.
  PS telefon do elektrowni bomba :)

 • Siergiej

  Jak pada prąd to zostaje tylko płacz zgrzytanie zębów. I internet mobilny z Playa lub T-Mobile ;)

 • kornick

  Co wy mieszczuchy kochane wiecie o brakach prundu! My z koniem przeżywaliśmy takie epickie awarie, że przy waszych kilkugodzinnych to pikuś!

 • http://www.alchemyarts.pl/ digital_cormac

  Na brak prunda jest bardzo prosta rada. Plecak,kiełba,flaszka i na ognisko :) Pod warunkiem oczywiście, że akurat nie leje, co w Polsce jest swego rodzaju anomalidigital_cormac

 • polo_tuc

  E tam, ja czuję ulgę jak nie ma prądu. Nic nie trzeba robić, nic nie działa. Ide do garażu z piwkiem na rozmyślania ogólne (żonie mówię, że idę planować przyszły tydzień, ona wie o co chodzi). Albo walę sie na kanapę i wołam kota, żeby mnie grzał. I mam, że tak powiem, zen na wszystko.
  Rzadkie, cenne chwile.

 • Esaq

  Mam tak samo jakbym o sobie czytal

 • Ffgazi

  Gram w gre