web analytics

«

»

Gramy w Space Invaders Forever

Retro w nowej oprawie :)

Przestań już ciupać w tego Cyberpunka 2077 samuraju! Czas odpalić zakurzone, smutne Playstation 4 i zagrać w podrasowaną klasykę. Taką przez duże „K”.

Space Invaders. Gra, która pojawiła się przed moim urodzeniem. Jak miło napisać te słowa. Znaczy to, że nie jestem aż taki stary, a może… po prostu to Space Invaders jest już takie wiekowe. Raczej to drugie, ale dajmy temu spokój. Space Invaders to klasyka przez duże „K”. Pierwotnie wydana w roku pańskim 1978 na automaty wrzutowe przez japońską firmę Taito trafiła potem na inne platformy ot wspomnę tylko Atari 2600, 8-bitowe komputery i tak dalej. Wpływ Space Invaders na rozwój branży gier oraz na tzw. kulturę masową jest wielki i niepodważalny, ale nie o tym jest ten krótki tekst. Kilka dni temu, a konkretnie 11 grudnia miała miejsce premiera Cyberp… o pardon! Swój debiut na konsoli PS4 (oraz Nintendo Switch) miał Space Invaders Forever. Dostaliśmy kodzik więc troszkę sobie pograłem.

Czym w ogóle jest ten Space Invaders Forever? W zasadzie dostajemy w pakiecie trzy gry. Gry, a raczej wariacje na temat tego klasyka wszech czasów. Pierwszym tytułem w tym zestawieniu jest Space Invaders Extreme, czyli klasyczny SI z ulepszoną oprawą audio-wizualną, bonusami itp.. Ta inkarnacja gry pojawiła się oryginalnie w 2008 roku np. na Xboksie 360, PC, czy też Nintendo DS. Jeżeli lubicie chaos na ekranie, wybuchy i kolorową tęczę ;) to SIE jest tytułem w sam raz dla was.

Kolejnym tytułem w pakiecie „Forever” jest Space Invaders Gigamax – jedyna gra w zestawienia posiadająca opcję gry dla więcej niż jednego gracza. Mamy tu nową oprawę graficzną, a jako ciekawostkę warto wspomnieć, że wersja Gigamax powstała z okazji 40 urodzin Space Invaders. O tym jak najlepiej grać w tę wersję gry wiedzą tylko Japończycy. Zresztą zobaczcie sami!

Ostatnią pozycją jest miks Space Invaders z innym, wielkim retro-tytułem. Mowa rzecz jasna o Arkanoid. W Space Invaders vs Arkanoid. Może i jest to tylko konsolowy port z wydanej w 2016 roku gry mobilnej, ale zabawa jest całkiem przyjemna. Co ciekawe arkanoidowym stateczkiem sterujemy za pomocą gładzika w padzie od PS4. Fantastyczne!

Arkanoid i Space Invaders… Yay!!!

Czy warto zagrać w Space Invaders Forever? Uznałbym, że tak, ale niestety ten uroczy zestaw kosztuje nieco za dużo. W tym momencie w sklepie Playstation należy wyłożył niemal 30 dolarów. To stanowczo za dużo. Znalazłem też wersję pudełkową za… 129 PLN.

Jeśli w przyszłości stanieje to czemu nie? Jeśli tylko kochacie klasykę… No właśnie. Największą wadą tego zestawu jest brak klasycznej wersji Space Invaders.