web analytics

«

»

Na tor!

Na pudle najfajniej!

Sezon F1 w pełni. Żaden z fanów pędzących bolidów nie ma powodów do narzekań, bo jest on jednym z ciekawszych w ostatnich latach. Trudno więc dziwić się utrzymującej się popularności królowej sportów motorowych. Na fali tej popularności Codemasters postanowili uruchomić online’ową, przeglądarkową grę F1 Online The Game. Czym to się je i czy warto spróbować? Zobaczmy…

Nadszedł wakacyjny czas, a z nim potworne upały. Jedyne co pozostaje rasowemu graczowi w takich piekielnych warunkach to ukryć się w domu i grać. Takoż i ja zastosowałem się do wyżej wspomnianych instrukcji.

Jako stary fan zmagań Schumacherów, Sennów, Hillów, Hamiltonów, Bergerów i kilku innych, o których nazwiskach wielu młodszych fanów tego sportu pewnie nawet nie słyszało postanowiłem zobaczyć czym jest F1 Online The Game.

Na początku warto zaznaczyć, że gra wciąż jest w fazie beta toteż zdarza się jej „wypluwać” różne błędy, choć wyjątkowo rzadko. Nie przeszkadza to jednak w zabawie, tym bardziej, ze gra, jak już napisałem, jest dostępna przez przeglądarkę i całkowicie darmowa!

Bolid jaki jest każdy widzi

Co ważne, F1 Online nie skupia się tylko i wyłącznie na ściganiu. Dostajemy możliwość pokierowania własnym zespołem F1. Tworzymy kierowcę, bolid i możemy ruszać na tor. Zanim jednak ruszymy na asfaltową arenę warto przyjrzeć się czym dysponujemy jako zespół. Zaplecze okazuje się całkiem rozbudowane. Dysponując gotówką oraz, zdobywanym w wyścigach i różnych wyzwaniach, doświadczeniem rozwijamy nasz team wznosząc odpowiednią infrastrukturę – biura projektowe, biznesowe, rozbudowując ekipę etc. Wszystko to pozwala nam na prowadzenie prac nad nowymi technologiami, które zaaplikujemy potem do naszego bolidu. Komponentów do wynalezienia jest całkiem sporo, podzielonych na kilka podstawowych klas takich jak: silniki, skrzydła przednie i tylnie, hamulce, skorupa bolidu i kilka innych. Wewnątrz każdej z klas mamy części o różnych charakterystykach zależnych od preferowanego przez nas stylu jazdy i przydatnych na torach o konkretnej budowie. Trasy kręte wymagać będą większej siły docisku, tory z długimi prostymi mniejszego oporu i większej prędkości. Im bardziej rozbudujemy nasz bolid tym w wyższej klasie wyścigowej będziemy mieli prawo się ścigać. Tych są cztery: U, C, B i A (bo jak wiadomo U w alfabecie jest po C — przyp. Coppertop).

Rozwój infrastruktury naszego zespołu, poza prowadzeniem prac badawczych, pozwala na zwiększenie wpływów, przyspieszenie prac, obniżenie kosztów etc. Wszystko aby osiągnąć optymalny wynik podczas wyścigów.

Centrum dowodzenia światem :)

Samych wyścigów mamy kilka typów – szybki, gdzie lądujemy na losowym torze, z losowo dobranymi przeciwnikami; mistrzostwa – cykl kilku wyścigów, rozgrywanych po jednym na dobę; oraz próbę czasową, gdzie możemy potrenować nasze przejazdy na wszystkich dostępnych w grze trasach. Tych jest kilka, ale niestety nie są to znane nam z TV tory, na których ściga się Hamilton i spółka. Ważne natomiast, że tory te są dość zróżnicowane, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie – zarówno fan ostrych zakrętów jak i długich prostych i profilowanych łuków.

Samo ściganie jest uproszczone do maksimum, ale – co ważne — niepozbawione atrakcyjności. Widok ¾ gwarantuje nam dobry ogląd sytuacji na torze, my zaś sterujemy bolidem za pomocą… myszki – kursorem wskazując kierunek jazdy, LPM – gaz, RPM – hamulec, spacja – KERS, D – DRS. Ot i cała filozofia. Choć wydaje się to banalne, walka o najwyższe pozycje naprawdę nie jest łatwa i wymaga nie lada wyczucia toru żeby przebić się na czoło stawki. Tym bardziej, że inni gracze jeżdżą… różnie. Często doprowadzając do kraks, blokując optymalny tor jazdy. Czasem uwikłanie się w bijatykę z innym graczem owocuje błyskawiczną stratą kilku(nastu?) pozycji.

Walka na starcie

Podsumowując – choć F1 Online The Game to doskonała propozycja na wakacje i choć potrafi przykuć do komputera na dłuższy czas, raczej należy do gatunku „gier na chwilę” i na pewno nie jest pozycją, która odmieni wasze życie. To jeden z tych tytułów pozwalających rozerwać się przez moment, rozegrać kilka, błyskawicznych wyścigów przed włączeniem „poważniejszej” pozycji typu Skyrim, Max Payne czy Diablo III.

 • polo_tuc

  Fajnie, że o  tym piszesz. Od miesięcy miałem wrócić do Trackmanii, ale mi się nie chciało.
  Może przesiądę sie na efjedynki.

  Pod warunkiem, że da sie “przeklikać” szybko kwestie zespołu, rozbudowy bolidu i srututu podobne.

  Ja jestem prosty scigacz: Grid to jest dla mnie symulacją a modelową ścigałką jest dla mnie Flatout1/2 :)

 • http://www.alchemyarts.pl/ digital_cormac

  Brak oficjalnej strony gry raczej nie świadczy zbyt dobrze o tym produkcie. Wchodząc na http://www.f1onlinethegame.com przekierowuje mnie na tego zafakanego wrzoda na tyłku jakim jest facebuk. Nie mam czasu na przeszukiwanie z lupą tego skrajnie nieczytelnego monstrum. Powinien być normalny sajt, a na jego środku wielki jak stodoła napis “PLAY NOW”.

  Mam nadzieję, że sama gra jest lepsza niż cała jej otoczka. Bida Codemasters, po prostu bida…

  • kafar

   Oni tak już chyba mają. Jakiś czas temu codemasters.com prowadziło prosto na facebooka

 • Jolo

  @digital_cormac:disqus  – a to ciekawe, bo jeszcze przedwczoraj właśnie tak było (z wielkim zielonym guzikiem GRAJ), a teraz mnie też wywala na FB. WTF?!

  @polo_tuc:disqus – no przeklikac mozna to w miare szybko, choc czasem warto sie zastanowic co wynajdywac, bo potem sie to przydaje na torze

  • http://www.alchemyarts.pl/ digital_cormac

   Tak, chyba skończyły się otwarte betatesty…

 • Gazer

  Fajne muszę obczaić, e jak to nei działa przecież widzę https://www.f1onlinethegame.com/

  Wszystko jest nawet z wielkim zielonym guziczkiem GRAJ

  • http://www.alchemyarts.pl/ digital_cormac

   Ale jaja, faktycznie działa…

  • polo_tuc

    Gierka hula. Dziwnie się steruje tą myszą, ale to może moje nieobycie.  Ogólnie wygląda na ‘easy to learn, hard to masater’

 • kornick

  Szkoda, że nie można jeździć na koniu tylko te  bolidy i bolidy. Jak mój internet pozwoli to rzucę na to okiem w wolnej chwili czyli za jakiś długi czas jak już przeklęci letnicy odjadą

 • kornick

  Gracie w to jeszcze czy już tylko tanki i tanki?