web analytics

«

»

PL = chamstwo?

Patriotyzm trudno zdefiniować

Każdy powinien być patriotą [może niekoniecznie... -- dop. Coppertop]. Powinien być dumny z dziedzictwa narodowego, społeczności jaką on sam reprezentuje. Niestety granie w MMO i inne multiplayery od lat przekonuje mnie, że ciężko być patriotą. Powiem wprost – grając na międzynarodowych serwerach raczej nie przyznaję się do tego, że jestem Polakiem. Dlaczego? Nie, nie dlatego, że jestem zakamuflowaną opcją niemiecką. Najzwyczajniej w świecie mi wstyd. Nie Polski i jej historii, ale tego jak potrafią i jak najczęściej zachowują się moi rodacy.

Wg słownikowej definicji patriotyzm to postawa łącząca przywiązanie i miłość do ojczyzny oraz solidarność z własnym narodem — z szacunkiem dla innych narodów i poszanowaniem ich suwerennych praw. I tu pojawia się problem, bo o ile pierwsza część definicji wydaje się przez Polaków do zaakceptowania o tyle druga (ta o szanowaniu innych) już absolutnie nie. Nie pamiętam ile razy widziałem niezwykle ambitne wpisy w rodzaju „fuck yu niga” (sic!) na czatach gier. Poza prymitywnym quasi-angielskim zdecydowanie częściej mam jednak przyjemność oglądać soczyste wiązanki w ojczystym języku. Autorowi najczęściej zupełnie nie przeszkadza, że obrzucany przez niego mięsem nic nie rozumie. Ba! Jest z tego dumny, że „ten %##^ nawet nie wie co do niego muwie” (sic!).

Powszechne bluzgi nie są jedynym czynnikiem, który wyleczył mnie z dopisywania znacznika PL do mojego nicka w grach. Pojawia się też szeroka gama zachowań chamskich, agresywnych czy najzwyczajniej złośliwych – utrudniających zabawę pozostałym graczom. W World of Tanks dwa tygodnie temu miałem wątpliwą przyjemność oglądać rajd całej bandy takiej hołoty (tak, nie boję się tego nazywać po imieniu), która w 3 czy 4 czołgi zaczęła strzelać do pozostałych członków swojej drużyny. Bawili się doskonale. Miałem wrażenie jakbym obserwował radośnie brykających kiboli rozbijających w drobny mak przystanek autobusowy – bo mogą. Powszechnym zjawiskiem jest też złośliwe raportowanie – czyt. spamowanie czatu fałszywymi raportami pozycji wroga. W Lineage II, w które grałem wiele lat temu, wśród tych, którzy najczęściej polowali na młodych, bezbronnych graczy nader często widywałem właśnie Polaków. Nie robili tego dla zysku. W końcu co można zyskać zabijając gracza który ledwo zaczął zabawę? Robili to dla czystej przyjemności utrudniania innym zabawy [a może to po prostu zjawisko fali? Jak np. w (nie tylko polskim) wojsku? Ot, bijemy nowych -- przyp. Coppertop].

To przykre, tym bardziej, że przez to cierpią inni Polacy grający w sieci. Łatka raz przypięta danej narodowości lubi się za nią ciągnąć. Wielokrotnie zdarzało mi się, że kiedy przyznawałem się, że jestem Polakiem inni gracze byli zdziwieni tym, że zachowuję się normalnie. Jakby oczekiwali, że KAŻDY Polak to cham i prostak, który tylko potrafi robić rozróbę!

Oczywiście, mam świadomość, że dokonuję pewnego uogólnienia. Spotkałem też na serwerach wielu świetnych, kulturalnych ludzi, z którymi gra to sama przyjemność. Ale wciąż dominującym modelem naszego rodaka jest rozwydrzony wandal, który miast grać skupia się na psuciu.

Wielokrotnie zadawałem sobie pytanie skąd się bierze takie zachowanie Polaków? Dlaczego nigdy chyba nie spotkałem złośliwego Skandynawa? Czy historia i nasze nie-najlepsze warunki ekonomiczne na tle bogatej Europy Zachodniej powodują tak wielką frustrację, że wysadzenie czołgu Francuzowi, Amerykaninowi czy Brytyjczykowi poprawia nam samopoczucie? Czy jesteśmy aż tak prymitywni? A może to po prostu wrodzona głupota pewnej grupy, która jest szczególnie widoczna w sieci, zaś ci sensowni i kulturalni po prostu znikają w morzu innych normalnych ludzi? Ten wniosek jest nieco pocieszający. Nie zmienia to faktu, że już od wielu lat nie korzystam ze znacznika PL przy moich ksywach. I nie zamierzam. Mam dość walki z uprzedzeniami wynikającymi z aktywności grupy idiotów, za których ja – normalny gracz – muszę się tłumaczyć.

Przykre to, ale jakie polskie…

 • Kaplus

  Nie zapominaj o komentarzach na YouTube. Ostatnio “przejmowanie filmików” stało się u nas modne. Tak bardzo wstyd za rodaków… Fakt, od jakiegoś czasu lepiej ukrywać swoje polskie pochodzenie i nie narażać się na ataki innych narodowości.

  Drugi wniosek bardziej mnie przekonuje. Na ogół jest tak, że ci normalni grają spokojnie i nie rzucają się w oczy, natomiast opisywana banda idiotów krzykiem i bluzgami zwraca na siebie uwagę oślepiając resztę swoją głupotą.

  No i oczywiście my, normalniejsi, musimy przez to cierpieć… Rząd powinien skupić się na tym niefajnym zjawisku, a nie nad jakimś acta.

 • http://www.alchemyarts.pl/ digital_cormac

  Ja osobiście spotkałem się z przejawami chamstwa i głupoty ze strony praktycznie każdej nacji, nie tylko Polaków. Choć poziom skretynienia co poniektórych polskich graczy np. MMO sięga absurdu, nie sądzę, żeby był to problem “narodowościowy”.
  Nigdy natomiast nie używałem nicka z końcówką “PL”, to w zasadzie do niczego nie prowadziło. Miałem inny sposób. Bardzo często w rozmaitych MMO wybierałem takie imię dla postaci, które jasno kojarzyło się naszą kulturą, głownie ludziom wiedzącym o co chodzi. Dla przykładu “Maszkaron”,”Wąpierz”, “Martwiec” czy bardzo często “Chochol”. Zauważyłem że całkiem sporo ludzi tak robi i prawie zawsze osoby z takimi nikami to gracze z którymi spokojnie da się pobawić.

  Co do Lineage2 to utkwiła mi w pamięci pewna fajna z kolei rzecz. Było to oczywiście eony temu. Pamiętam , że bawiliśmy się w chłopakami w chyba kilkunastoosobowym klanie i nagle systemie pocztowym pojawia się wiadomość od “konkurencji”, że na serwerze pojawił się nowy klan o jakiejś rasistowskiej nazwie, nie pamiętam już jakiej i obija wszystkie czarne elfy i orków krzycząc “Giń czarnuchu”. Większej głupoty chyba wymyśleć już nie można. Wyobraźcie sobie, że już parę dni później członkowie tego klanu byli regularnie obijani przez dosłownie każdego na serwerze, kto miał tylko siłę dzierżyć broń w łapie. Wszystkie większe klany nękały go dosłownie non stop, nie dając zrobić swobodnie jednego kroku. Tydzień później zniknął i już się nie pojawił.

  Było to najmilsze wirtualne “pospolite ruszenie” jakie pamiętam. :)

 • mnemiczny

  Problem narodowosciowy? Nie. To po prostu porblem niskiego IQ. Wszedzi sie tacy zdarzaja. Pewnie latwiej go zauwazyc w WoT, bo gram tam mnostow Polakow. Ale ja tez nie stosuje dopisku PL. Wole nie byc atakowany przez nastolatkow, kotryz szukaja kogos do pogaduchy, bo i tacy sie zdarzaja. 

  W Mu Online, najwieksza “plaga” byly bandy Brazylijczykow, ktorzy ni w zab po angielsku, spamowali chata i TKowali na potege.

 • Makowsky

  Polak nigdy nie da sobie wmówić, że jest gorszy, więc tym większa satysfakcja z kolejnego, niepotrzebnie ubitego playera. Osobiście miałem do czynienia z takimi osłami (również w Mu Online, jak mnemiczny), którzy zadawali słabszym graczom pytania po polsku, jak ktoś nie odpowiedział to kill.
  Inną sytuację miałem w czasach GTA: VC Multiplayer, gdzie polaczek sobie hakował, będąc nieśmiertelnym i zbierał graczy do swojej “drużyny”. Kto się sprzeciwił – kill. Na szczęście znałem admina i tyle było dzieciaczka widać, a takie przyjęcie do niewoli i wykorzystywanie było już poważnym przegięciem.

 • Siergiej

  Z Polakami i Brazylijczykami nie ma lekko, ale Rosjanie też są mocnymi zawodnikami, którzy za żadne skarby świata nie zauważą, że nikt nie rozumie co piszą :D