web analytics

«

»

Origin będzie działał. Kiedyś. Może.

"Mam drogi zegarek, nie muszę mądrze mówić"

Stara prawda mówi, że jak coś działa jak trzeba, to nie należy tego zmieniać. Niestety, jest prawda jeszcze starsza i, o zgrozo, jeszcze trafniejsza. Jak coś działa jak trzeba to zawsze, absolutnie, bezwzględnie zawsze, przyjdzie ktoś, kto uzna, że wie jak zrobić, żeby działało lepiej. I nagle w praniu okazuje się, że, pardon my french, gówno wie. Panie i panowie, poznajcie Electronic Arts.

Valve długie lata budowało pozycję Steama, walcząc z toną technicznych trudności oraz starając się przezwyciężyć ludzką niechęć wobec cyfrowej dystrybucji. I po trudach i znoju w końcu się udało. Ludzie pokochali platformę Gabe’a Newella i spółki. Osiągnęła ogromny sukces, korzystają z niej miliony graczy na całym świecie, właściwie wszystkie liczące się firmy sprzedają gry za pośrednictwem Steama. No, przynajmniej do niedawna tak to wyglądało. Przy okazji przygotowywania premiery nowego Battlefielda komuś w EA wpadł do głowy durny pomysł, że dlaczego to taki wielki koncern ma korzystać z pośrednictwa Valve. No nie godzi się! I tak oto narodził się Origin, odpowiedź Elektroników na Steama.

Problem w tym, że Origina nikt nie lubi. No jak Boga kocham, w życiu nie widziałem, żeby ktoś się o tym wypowiadał pozytywnie. Zajrzyjcie na jakikolwiek wortal czy blog, wszędzie to samo. Tak kiepskiego PR-u to nie ma chyba nawet minister Mucha. Nic w tym dziwnego. Jeśli zarejestrowaliście się w systemie Origin i zainstalowaliście stosowne oprogramowanie, istnieje 98 procent szans że nienawidzicie tego czegoś. Nie bez powodu. Jak musiałem odpalać betę Battlefielda z poziomu przeglądarki, to myślałem, że cofnąłem się do średniowiecza. Co na to wszystko Electronic Arts? Nie widzi problemu.

Coming (not so) soon

Tak, zgadza się, dla EA wszystko jest w najlepszym porządku. Głos w tej sprawie zabrał sam Peter Moore, jedna z najważniejszych gadających głów tej firmy. Znany też jako największy „człowiek sukcesu” w branży. Jak pracował w Sedze, to z takim powodzeniem, że się z wrażenia wycofali z konsolowego rynku. Już jako pracownik Microsoftu oglądał jak pierwszy Xbox dostaje srogi łomot od PlayStation 2 i tylko premiera Halo ratuje go przed łykaniem kurzu nawet po GameCubie. Moore w rozmowie z Kotaku stwierdził, że nie ma nic dziwnego w tym, że ludzie narzekają, bo przecież na początku na Steama też narzekali. Co więcej, poprosił graczy o to, by dali Originowi 18 miesięcy do 2 lat zanim zaczną go oceniać.

Niech mi ktoś wyjaśni, co to jest za argument, że „Steam też potrzebował czasu”? Jasne, że potrzebował, na początku dawał graczom więcej frustracji niż radości. Tylko, że Valve z przedsięwzięciem na taką skalę przecierało szlaki cyfrowej dystrybucji gier. A Elektornicy wycofują swoje tytuły z dobrze funkcjonującego Steama, zmuszają ludzi chcących odpalić Battlefielda do korzystania z irytującego bubla zwanego Originem, a potem jakby nigdy nic, ustami Petera Moore’a informują, że wszystko będzie w porządku. Ale dopiero za 2 lata. A przez ten czas będzie tyle zgrzytania zębami, że zapraszamy do naszego ortodonty.

 • Soviet666

  Mam całe dwie gry na Origin i muszę przyznać, że lepiej mi się to widzi niż Steam. Zżera mniej RAMu, szybciej działa, ma lepszy czat…

 • kafar

  Ja Origin sobie chwaliłem. Tyle, że nazywał się wtedy jeszcze EA Download Manager, był opcjonalny,  umożliwiał korzystanie z cyfrowych wersji gier kupowanych w pudełkach, a przede wszystkim można było dzięki niemu grać w angielskie wersje produkcji, które u nas lokalizowano.

  Mogłem wybrać wersję językową co eliminowało ewentualne problemy z modami/dlc w Dragon Age czy Mass Effect. Zdarzały się też całkiem fajne promocje w EA Store czy Gamespace.

  Było za dobrze więc postanowili to zmienić. Niestety do konkurowania ze Steamem zabrali się od dupy strony. Zamiast przygotować sprawnie funkcjonującą usługę z bogatą ofertą, a potem próbować przyciągnąć klientów exclusive’ami, zrobili dokładnie odwrotnie. Efekt taki, że Origin odpalam znacznie rzadziej niż jego “okrojonego” poprzednika.

 • Alvarezgonzo

  Origin to gówno straszne. Tak było tak jest i tak będzie