web analytics

«

»

Koniec mojej telewizji, albo dlaczego nie oglądam TV od Michnika i WP

tvpigsKilka dni temu wystartowała telewizja WP, a w tej chwili HBO nadaje ostatni odcinek pierwszego sezonu hitowego Westworld. Problem w tym, że choć siedzę przed telewizorem… niczego nie oglądam. Paradoks? Bynajmniej!

Mamy poniedziałkowy, mroźny wieczór. Za oknem hula wiatr, psinka już wyprowadzona. Za chwilę zjem pyszną, smażoną pierś kurczaka z ryżem i brokułami. Idealna pora na zagłębienie się w fotelu i seans z telewizją? Nic bardziej mylnego.

Siedzę przed komputerem i surfuję po sieci. Tak, telewizor „gra” w tle, jedno kliknięcie dzieli mnie od obejrzenia dziesiątego odcinka wspomnianego wyżej Westworld, ale tego nie robię. Podobnie było wczoraj. W HBO miał swoją premierę „Pakt z Diabłem” (Black Mass – uwielbiam rodzime tłumaczenia…) z J. Deppem. Chciałem obejrzeć ten film, ale… nie zrobiłem tego. Dlaczego? Pomijając banalną kwestię, że przypadkowo SPÓŹNIŁEM się na „telewizyjny seans” to po prostu coś się we mnie zmieniło.

Pamiętacie mój felieton sprzed czterech lat? Napisałem tam między innymi: Zdradzę wam pewną tajemnicę. Jestem uzależniony od dobrych filmów. Jeśli mam chwilę wolnego czasu – a to nie zdarza się ostatnio często – zabieram tyłek do kina. Na ogół robię to w dni powszednie, a im kino bardziej puste, tym lepiej. Tak! Nie lubię chadzać do kina grupowo. Irytują mnie chichoczący gówniarze siorbiący Pepsi, bekające chamy i rzucające się popcornem dzieciaki.

Dlatego wybawieniem dla takich osób jak ja jest VOD

Od tamtej pory niewiele się zmieniło. Nadal lubię chadzać do kina w dni powszednie, a VOD to moje podstawowe źródło filmów (przede wszystkim UPC na żądanie), ale COŚ się jednak zmieniło. Te kilka lat temu jeszcze oglądałem czasem jakiś film w telewizji. Byłem nawet w stanie jakoś wytrzymać reklamy na Polsacie. Dziś jest to już niemożliwe.

Kilka miesięcy temu powróciłem do HBO. Znowu zamówiłem pakiet z którego zrezygnowałem jakiś czas temu. Co dostałem? Trzy kanały z filmami i serialami oraz usługę HBO Go. I to właśnie ta ostatnia usługa sprawia, że… no cóż! Przestałem oglądać telewizję tak jak kiedyś.

Nie mam siły, ani ochoty o właściwej godzinie siadać przed telewizorem i oglądać np. piąty, szósty, czy któryś tam odcinek serialu XYZ. Zamiast tego odpalam HBO Go. W przypadku wspomnianego już Westworld – serial zacząłem oglądać w klasycznej TV ;) w dniu premiery. Tak dotrwałem do trzeciego odcinka i dałem sobie spokój. Postanowiłem poczekać na cały sezon – co nastąpiło dziś, 5 grudnia i dopiero wtedy obejrzeć ciurkiem resztę odcinków. Dlaczego? Przywykłem do „binge-watching’u” i niezmiernie irytuje mnie czekanie np. siedem dni na kolejne perypetie moich ulubionych bohaterów.

No dobrze, seriale to jedno, ale dlaczego przestałem oglądać także filmy? Chodzi o czas. Tradycyjna telewizja sprawia, że przestajemy być panami własnego czasu. Film o 20:05? No i nie ma zmiłuj siedź i oglądaj do jasnej cholery! O, nie, nie, nie! To już nie dla mnie.

Odpuszczam seans przed wielkim telewizorem plazmowym. Wolę odpalić przeglądarkę Internetową na moim laptopie i obejrzeć co chcę i kiedy chcę.

Dla kogoś z innego niż moje pokolenie – czytaj ludzi starszych, którzy nie wychowali się w erze „Internetu” zapewne moje słowa brzmią jak absurd. Jak można z własnej woli rezygnować z oglądania czegokolwiek w wygodnym fotelu przed wielkim telewizorem i hołubić VOD na małym ekranie cholernego laptopa?

Otóż można i tak właśnie oglądam moją telewizję w roku 2016. Wiem, że znakomita większość moich znajomych robi dokładnie to samo.

Patrzę na zegar. Trzy minuty temu skończył się ostatni odcinek tego sezonu Westworld. Czas abym siadł i obejrzał serial do końca. Zajmie mi to pewnie dzień, albo dwa, ale jak już wspomniałem – zrobię to na moich warunkach. W wolnym czasie.

No dobrze, ale co z tą telewizją WP o której wspomniałem na początku tego felietonu? Kilka dni temu Wirtualna Polska z pompą zainaugurowała swoją telewizję. Z ciekawości w dniu premiery przełączyłem telewizor na kanał 158 (co ciekawe tego samego dnia wystartowała telewizja Agory Metro HD). Z ekranu telewizora przywitał mnie Maciej Orłoś. Również się przywitałem z tą chyba najmniej charyzmatyczną postacią rodzimej telewizji ostatnich dwóch dekad i… zmieniłem kanał. Zapewne obydwie stacje będą u mnie równie popularne co TVP2, albo Tele 5, czyli obejrzę je wtedy, kiedy pomylę przyciski na pilocie od TV. No, ale może jako były pracownik Wirtualnej Polski nie będę się wypowiadał bo jeszcze ktoś sobie coś pomyśli i będzie kwas ;).

Nie wiem dla kogo jest taka tradycyjna telewizja*, ale na pewno już nie dla mnie

PS. tak, wiem, że tytuł jest troszkę clickbaitem i nie, NIE jest mi przykro z tego powodu ;)

*dla inwestorów oczywiście ;)

 • DanielZ

  Jak filmy, albo seriale lecą przed 22 to absolutnie nie mam czasu tradycyjnie ich oglądać.

 • polo_tuc

  David Firth! Brawo Carnage!

  Telewizja? czy nawet Te-te-tte-ewizja? …daj spokój…

 • kolabor666

  Dawno już nie siadalem przed tv żeby obejrzeć jakiś film. Nawet nie wiedziałem że aż dwie nowe stacje są tylko o starcie WPtv słyszałem tej od Agory nie. Pewnie mam obydwie w pakiecie kanałów ale nawet ich nie szukałem.

 • kornick

  Na wsi ogląda się Agrobiznes kultowy program skup żywca itd. to mus śledzić

 • DoktorRzywagoo

  Próbowałem niedawno obejrzeć film w jednej z telewizji nie dałem rady po pierwszym 15 minutowym bloku reklamowym. Nie rozumiem po co Wirtualnej Polsce telewizja przecież oni nie mają tyle kasy żeby zrobić coś ponad amatorkę

 • zielonykaczuch

  Hmm nie pamiętam kiedy ostatnio obejrzałem coś dłuższego w tv

 • http://www.alchemyarts.pl/ digital_cormac

  Klasyczną TV ostatni raz oglądałem jakieś, hmmmm, 15 lat temu? Oczywiście nie tyczy się to przelotnego zatrzymania wzroku na ekranie, przechodząc z sypialni do sracza.

 • Xi

  Na WP są brazyliskie seriale

 • banan

  Telewizja? A co to? HEHE mój boss czasem spotyka się z Michnikiem potem boli go łeb bo Adaś lubi wypić i to duuużo wtedy śpiewa i w ogóle się nie jąka!

 • Borys

  Telewizja? Telewizja kłamie!!!!!

 • revizzor

  Ha dobry felieton. W punkt ja nie mam nawet telewizora

 • edek

  Telewizja klamie

 • patriota

  Precz z Koszerną!!!

 • Gadafi

  Nie oglądam Telewizji

 • max

  Oglądać filmy na 15″ przypitniku to już prawdziwy masochizm. Całą komunę oglądałem telewizję na 14″ telewizorku więc już wystarczy. Ludzie połączcie sobie te wasze laptopki i tableciki bezprzewodowo z TV. Wrażenia z oglądania naprawdę nieporównywalne do tego co teraz uskuteczniacie. Naprawdę! Przy okazji zaoszczędzicie za 10 lat na okuliście.