web analytics

«

»

Dwie dekady z Wolfem 3D

Tak, tak! To już dwadzieścia lat od czasu, kiedy pierwszy raz ujrzeliśmy na naszych monitorach przygody dzielnego Williama „B.J” Blazkowicza i zwiedziliśmy pełen niemiaszków zamek Wolfenstein.

Zdaje się, że Bethesda, czyli obecny właściciel id Software nieco zaspał. Dlaczego? Ponieważ oficjalne świętowanie dwudziestych urodzin gry Wolfenstein 3D zaczął dopiero teraz, a nie w prawdziwym dniu narodzin – 5 maja. No, ale to nieważne. Grunt, że pojawił się jubileuszowy, bardzo ciekawy podkaścik, który macie gdzieś na dole strony. Naprawdę warto poświęcić te niecałe 25 minut na wysłuchanie tego co ma do powiedzenia John Carmack.

Jak my, na Grastroskopii pamiętamy przygodę z Wolfem? Kolegów doktorów ;) zachęcam do komentarzy (ładnie Was wywołałem do tablicy czyż nie?), a co do mnie to jak dziś pamiętam ten dzień. Dzień w którym pierwszy raz zagrałem w W3D. Byłem wtedy piękny, młody (teraz już tylko piękny) i posiadałem szalejącego blaszaka, który miał całe 16 MHz pod maską oraz 1… tak J-E-D-E-N megabajt pamięci operacyjnej RAM. Proszę się nie śmiać. To było aż nadto do Wolfensteina 3D!

W dodatku, mimo posiadanej myszki w przygody Blazkowicza grałem wyłącznie na klawiaturze. Jeśli ktoś sądzi, że była to z mojej strony głupota to bardzo się myli. Większość tak grała w ten tytuł. Mój Boże… nawet nie pamiętam, czy Wolf obsługiwał „manipulator stołokulotoczny”. Cóż, stary jestem i mam już zaniki pamięci.

Dlaczego z ogromną nostalgią wspominam dzieło id? Powód jest prosty. Rok później pojawił się niesamowity DOOM, a dzięki Wolfensteinowi 3D, a raczej silnikowi na którym hulał mogliśmy zagrać w takie tytuły jak:, Blake Stone, Rise of the Triad, czy Corridor 7.

Mimo że Wolf’a 3D nie można nazwać „prekursorem” gier FPP/FPS – ten tytuł należy się grze Catacombs 3D to właśnie od wojaży B.J Blazkowicza możemy zaobserwować triumfalny pochód tego gatunku.

Z okazji 20 lecia oprócz wspomnianego wcześniej podkastu w sieci pojawiła się witryna na której możecie przywołać chwile z dawnych lat i ZAGRAĆ w ten sędziwy, ale dla wielu kultowy tytuł. Posiadacze urządzeń z nadgryzionym jabłuszkiem mogą też pograć grę całkowicie za friko z AppStore – pobierajcie.

 • http://www.alchemyarts.pl/ digital_cormac

  “…Boże… nawet nie pamiętam, czy Wolf obsługiwał „manipulator stołokulotoczny…”

  Nie, nie obsługiwał. :)

  • kornick

   To jak w to grać?

   • Jolo

    kornick – normalnie :) tak to się kiedyś grywało, a nie że dziś się same gry przechodzą :P

    deszcz, śnieg, brak myszki, wilki jakieś (w dodatku z 3D) … no masakra normalnie :D

    • Coppertop

     W dzisiejszych czasach, grając w Wolfa bez myszy i możliwości rozglądania się w pionie, człowiek się czuje jak w kołnierzu ortopedycznym. ;)

 • Kommon

  Osz kurka wodna 20 lat jak z bicza trzasło. Podcasta obejrzę w sam raz do kolacyjki. Pamiętam jak grałem w Wolfa 3d na komputerze ojca. To było AT 20 mhz którego nie pozwalał mi włączać bez jego wiedzy. 

  Oczywiście naiwny staruszek myślał że hasło mu coś pomoże. Stare bardzo piękne czasy

  manipulator stołokulotoczny —- padłem :D

 • ash_22

  Wykonałem patriotyczny obowiązek i zgładziłem uber-Adolfa.

  Chyba sobie go sobie odświeżę razem ze Spear of Destiny.

  Return To Castle Wolfenstein też było dobre. Niemiec w piwnicy nawalony jak MeSSerschmitt, propagandowe śpiewy w radyjku…

  Tutaj jest dobra przeróbka starego Wolfa na engine Dooma. Jest obsługa myszki miki. Oprócz tego jest jeszcze mnóstwo innych opcji, ale to już wedle uznania.

  http://www.afadoomer.com/wolf3d/about.html

  Oprócz tego potrzebny jest jeden z najlepszych portów dla gier na engine Dooma – Zdoom.

  http://zdoom.org/Download

  Wrzucamy katalog z Wolfem albo Spear do Zdooma i uruchamiamy plik bat Wolf3d, nadpisujący plik .ini. I gotowe, sam sprawdziłem i śmiga. Odmaszerowuje.

   

 • Bariczello

  Za młody jestem żeby pamiętać premierę W3d mówiłem wtedy na chleb bep a na mama baba ale w kolejne wolfy grałem :)

 • kornick

  O klasyk nad klasyki i można zagrać przez www. Pysznie.

  ash_22 ściągam!!!!

  • ash_22

   Przeszedłem już pierwszy epizod. I rzeczywiście z myszką się gra doskonale. Pewnie dla niektórych to ułatwienie, ale wystarczy ustawić najwyższy poziom trudności i Get Psyched!

   Znakomicie się gra, pomimo tylu lat na karku.

 • Kaplus

  Premiery może nie pamiętam, ale w moją pamięć i tak zdołał się wryć. Zwłaszcza, że na kółkach informatycznych w podstawówce wolf był stałym widokiem na ekranach. To były czasy…

 • Gazer

  Ale staroć fuuuu

 • Kieldonek

  Pamiętam jak starszy brat przyniósł do domu puełko dyskietek i tam Wolfensteinf3d. Graliśmy i było super. potem Spear of Destiny i kolejne piękne godziny na naszym Pc AT 12 mhz z Covoxem. Ktoś pamięta co to covox? :P

  Wesja na mobile apla za darmochę? No to ściągam. Panoowie ściągam

 • Bolonez

  Wolf to była piękna gra. Cała rodzina grała, a najwięcej mój ojciec. Ja jak tylko wracałem po lekcjach siadałem do Wolfa