web analytics

«

»

Baldur’s Gate znów zabłyszczy

tym razem wam dokopię...

Tych, którzy śledzili przez kilka ostatnich dni witrynę www.baldursgate.com i umieszczony na niej licznik, który to odmierzał czas do bliżej nieokreślonego wydarzenia, spotkała wczoraj o godzinie 20.00 bardzo miła niespodzianka. Wyjaśniło się bowiem, co tak naprawdę stanie się z jedną z najlepszych gier cRPG w historii. Przez ostatnie kilkanaście dni, spekulacji namnożyło się co niemiara choć samych możliwości nie było wcale aż tak wiele. Domysły dotyczyły między innymi kontynuacji serii, portu na platformy mobilne, kolejnej części swoistego  spin offu Dark Alliance, czy też odświeżonej wersji na PC.

Od wczoraj nie trzeba już jednak spekulować, bowiem na wcześniej wspomnianej stronie widnieje komunikat, iż otrzymamy odświeżoną i podrasowaną wersję starych Baldurów. Tak tak, “Baldurów“, bo wedle zapewnień Trent’a Ostera, dyrektora wykonawczego studia Beamdog, otrzymamy również odświeżoną wersję Baldur’s Gate 2. Jeżeli część z was podskoczyła w tym momencie ze szczęścia, to dodatkowo powinien ucieszyć was fakt, że obie gry zostanę “zremasterowane” wraz ze swoimi dodatkami. Tak więc czeka nas zabawa w Baldur’s Gate + Tales of the Sword Coast, oraz w Baldur’s Gate 2 + Throne of Bhaal. Nie ma co, to na prawdę wspaniałe wieści, bo wydanie odświeżonych wersji na platformę PC jest chyba najlepszą z wcześniej wspomnianych możliwości.

Całość będzie biegać na mocno zmodyfikowanym silniku Infinity Engine (czyli dokładnie tym ze starych Baldurów), a do prac nad nową wersją zatrudniono część starej ekipy. Jest więc całkiem spora szansa, że uda się zachować oryginalny “feeling” tych wspaniałych gier. Dodatkowo Trent Olster wspomniał na swoim Tweecie, że istnieje także szansa na wersję multiplayer, oraz że do gry zostanie dodany całkiem nowy, świeży content. Nie zostało niestety jak na razie potwierdzone, czy gry ukażą się na jakichkolwiek innych platformach poza PC. Całość ma zostać wydana latem 2012.

Cóż, teraz pozostało już tylko ostrzyć miecze, czyścić pancerze, powyciągać z szafy magiczne kostury i czekać.

 • Zdzichon

  Wszystko zależy co kryje się pod określeniem Enhanced. Jeśli udostępnią to samo co oferują pacze społecznościowe czyli podbitą rozdziałkę, to  jest to zwykły skok na kasę i nie wiem czym tu się podniecać specjalnie. Wszystkie Baldury leżą sobie w szufladzie i płacić drugi raz za to samo nie widzę sensu.

  No chyba, że naprawdę nas pozytywnie zaskoczą, “nowy świeży kontent” nie okaże się “zleżałym truchłem”, a zakres zmian obejmuje nowe animacje i sprajty postaci, nowe grafiki ekwipunku, efekty czarów itd.. Wtedy biję się w piersi i pierwszy lecę do sklepu.

  • http://www.alchemyarts.pl/ digital_cormac

   Nowych animacji bym się raczej nie spodziewał, za dużo roboty. Raczej dodane zostaną efekty świetlne, mgły, particle czy co tam jeszcze, podniesiona rozdziałka itd. Na oficjalu piszą, że przygotowania trwają od roku mniej więcej, więc może, powtarzam MOŻE zostaną przerenderowane modele otoczenia.

 • mnemiczny

  Jak dla mnie, to wyglad postaci, animacje potrzebuja najwiekszych zmian, bo sie najszybciej i najmocniej zestarzaly. Reszta jest jak najbardziej do przyjecia i nie traci myszka.
  I ciekawe o jaki nowy content chodzi? Moze wprowadzone zostana jakies mody jak np. Kivan w 2 czesci?

 • wujo444

  “na prawdę”
  “co nie miara”
  “multipalyer”
  korekta, że auć!

 • polo_tuc

  Czyżbym miał dostać swoją drugą szansę? Od iluś tam lat czytam, jaka to super gra była, nawet wierzę, ok, tylko że nigdy nie grałem (coming out!?)

  Warto? Niech mi jakiś fanatyk da 3 dobre powody żeby przejść przez Wrota Baldura, c’mon…..

  • http://www.alchemyarts.pl/ digital_cormac

   Dam ci tylko jeden. To po prostu najlepszy cRPG jaki kiedykolwiek powstał. Zaraz za nim klasyfikuje się Planescape Torment.

   • polo_tuc

    No, ok.  Ja uważam Thiefa za najlepszą grę FPP jaką stworzono.

    A czy bym zagrał w remake w nowej technologii?, hmm…

    Mam nadzieję, że na nowego-starego Baldura poczekamy krócej niż na Thief4. Sytuacja jest podobna: stara świetna marka, tylko że dawni fani są już “gdzie indziej” życiowo i/lub mentalnie.
    A nowi nie chcą ramotek (no offence)

    • http://www.alchemyarts.pl/ digital_cormac

     Tu powiem szczerze że nie rozumiem. Ja np dał bm naprawdę wiele, żeby zagrać w Thiefa na nowej technologii…

 • CarnAge

  Hmm bardziej podobała mi się BG2, ale jedyneczka tez byla super.

 • kornick

  Co jest takiego super w BG? Przecież fabułkę ma głupszą od Dragon Age 2 tak z tysiac razy